Érkeznek az ősz gombái – körkép vasi erdőkből

Az elmúlt hetek nagy esői igazán jókör jöttek a nyár végi, kora őszi száraz időszak után. A bő öntözés, az egyre párásabb hajnalok szemet gyönyörködtető színekben pompázó őszi gombák sokaságát csalogatták a földfelszín fölé. Tágabb értelemben vett lakóhelyünk, Sárvár környéke, Vas megye erdei is bővelkednek ilyenkor változatos, ritka gombafajokban, és persze akadnak közöttük étkezésre alkalmasak is. Fotógalériánk az Őrség és a Vendvidék erdeiben készült – nem csupán a legismertebb gombafajok közül válogatva. Érdemes elolvasni a képaláírásokat is! Fotók: Benkő Gábor és Fábrics Krisztina

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
A ritka és gyönyörű olajsárga fapereszkét (Tricholomopsis decora) korhadt fenyő faanyagán találhatjuk meg, ha szemfülesek és szerencsések vagyunk.
Az ibolyaszínű pitykegomba (Entoloma euchroum) a döggombák rokonságába tartozik, ez a faj faanyagon jelenik meg.
A rézrozsdaszínű csészegomba (Chlorociboria aeruginascens) mintha csak türkiz ékszer lenne a faanyagokon. Mielőtt termőtestet fejlesztene, gyakran láthatjuk a gomba vegetatív testét is a korhadékon, amelyet ilyenkor megszínez a micélium.
A sárga korallgomba (Ramaria flava) egyike a hasonló megjelenésű, több nemzetséget is magában foglaló gombáknak. Faji meghatározásuk nehéz, többüket csak mikroszkópos vizsgálat után lehet elkülöníteni.
Az Őrség savanyú talajú erdeiben nagy termőtesteivel, fémes kalapfelszínével igazán feltűnő jelenség a sötétlila pókhálósgomba (Cortinarius violaceus).
A keserű álcölöpgomba (Clitocella popinalis) kalapfelszínén gyakran találhatunk a képen is látható körkörös repedéseket.
A sárga gerebengomba (Hydnum repandum) gombászok kedvelt zsákmánya ebben az időszakban.
Az izabellvöröses csigagomba (Hygrophorus poetarum) egyike Magyarország 58 védett nagygombafajának.
A porzó élősdigmba (Asterophora lycoperdoides) más nagygombák (főleg a szenes galambgomba) kalapfelszínén fejleszt termőtestet, ami önmagában is nagyon különleges. Nemcsak a lemezeiken fejlesztenek spórát, hanem a kis kalapok tetején is, szinte pöfetegszerűen.
A bársonyos fapereszkét (Tricholomopsis rutilans) fenyőkorhadékon találhatjuk meg. Ne tévesszen meg senkit, hogy a képünkön az egyik kalapon bükk levelét látjuk, vegyeserdőben készült a fotó.
Így néz ki a sárga gerebengomba (Hydnum repandum), amikor a párás időjárás más gombáknak is kedvez. A termőtestet egy Trichoderma gombafaj támadta meg.
Ha még emlékszünk a környezetismeretórákon alaposan megismert gyilkos galócára (Amanita phalloides)… Nem árt a távolságtartás, halálosan mérgező faj, de mérgezés csak elfogyasztás útján lehetséges. Ha véletlenül hozzáérünk, nem lesz baj, de azért persze alapos kézmosás ajánlott!
A büdös pereszkét (Tricholoma sulphureum) azonnal felismerhető büdös, kellemetlen szagáról és a teljesen sárga termőtestről.
A pompás pókhálósgomba (Cortinarius elegantissimus) illata már sokkal jobb. Mintha egy cukrászdába tévedtünk volna. Édeskés, süteményes illat. Étkezésre ennek ellenére nem javasolt, ebben a nemzetségben a fajok többsége mérgező, elkülönítésük pedig sok esetben nagyon nehéz.
A fészkes csillaggombát (Geastrum quadrifidum) lucfenyő közelében találhatjuk meg az avaron.
A fodros trombitagombát (Pseudocraterellus undulatus) esetleg a kedvelt fűszergombaként használt sötét trombitagombával lehet összetéveszteni.
Dekoratív csoportokat alkotnak a rozsdasárga tőkegomba (Pholiota cerifera) termőtestei. Lombosfák korhadékán találkozhatunk vele.
Nem, ez még mindig nem lila pereszke. :) Egy másik fotó a sötétlila pókhálósgombáról (Cortinarius violaceus).
A sötétlila pókhálósgomba (Cortinarius violaceus) szép, fémesen csillogó kalapfelszíne.
Tűnyalábos, kéttűs fenyők alatt találkozhatunk a kedvelt ízletes rizikével (Lactarius deliciosus). A lemezek között répasárga tejnedvet ereszt, amelyik rövid idő múlva zöldre színeződik. Kalapfelszínén a gödörkék, zónák jellegzetesek.
Nem gyilkos galóca, mégis halálosan mérgező. Ez a fenyves sisakgomba (Galerina marginata) – nem csak fenyő faanyagán jelenhet meg.
Növénykorhasztó, apró tömlősgombák egész sorát veheti észre, aki az apró növényi részeket is szemügyre veszi. Ez a kis sárga tölgyfamakk kupacsán nőtt, valószínűleg a Hymenoscyphus fructigenus (nincs magyar neve).
Az olajsárga fapereszke (Tricholomopsis decora) szinte világít a fenyőkorhadékon.
Még a fenyők tobozán is ott vannak a szemmel is látható gombák. Ez az Aecidium strobilinum (szintén nincs magyar neve).